Feeds:
Inlägg
Kommentarer

Archive for the ‘Veckinfo’ Category

Vecka 15

APU: torsdag och fredag åk 2 jord, häst, hund

9/4 mån
Annandag påsk

10/4 tis
10:00   Eleverna börjar

11/4 ons       
9:00  Maria Ragnarsson kommer och informerar stöd till elever med LoS
Skolmästerskap hund (lydnadsklass 1, agility, agility hopp)
12:00-   Redovisning projektarbeten åk 3 Häst i aulan

12/4 tors
13:00-     Redovisning projektarbeten åk 3 Hund i aulan

Matsedel:
Måndag: Annandag Påsk
Tisdag: Fiskgratäng, kokt potatis
Onsdag: Currygryta med kalkon, kokt ris
Torsdag: Tomatsoppa med pasta, smörgås
Fredag: Potatis- och köttfärsgratäng

Kommande händelser:
16 april kl. 10-11 kommer Jan Gyllensten och har hundträning med åk 2
17 april Temadag för alla åk 1
22 april kl. 10 Öppet hus på Gångvad med kosläpp
9 maj friluftsdag åk 1
25 maj Studentbal för avgångsklasserna på Bosjökloster
5 juni Skolmästerskap för hästelever
8   juni avslutning för alla elever

Hund och häst: projektarbetsredovisningar vecka 15
Häst: Onsdagen 11/4 från klockan 12.00.
Hund: Torsdagen 12/4 från klockan 13.00.

Jord: projektarbetsredovisningar vecka 17
Onsdag 25/4, från klockan 8.30.

Samma inlämningstider/deadlines gäller dock för alla klasser!
/Christian och Ann-Sofie

Annonser

Read Full Post »

Vecka 13

APU: torsdag och fredag åk 2 jord, häst, hund

27/3 tis
fm.  Elevrådsmöte exp.

28/3 ons 
Hela dagen    Kurs Heta arbeten åk 3 jord

30/3 fre 
8:00-12:00     NP4 i aulan. Besök av Leif Axelsson

Matsedel:
Måndag: Stekt wienerkorv med potatismos
Tisdag: Kokt lax med hollandaisesås, kokt potatis
Onsdag: Köttfärssås, spagetti
Torsdag: Potatis- och köttfärssoppa, smörgås
Fredag: Kycklinggryta Durban, ris

Kommande händelser:
2-9 april Påsklov
5 april kl. 17 Parelli Natural Horsemanship med Karin Pettersson på Gångvad
11 april Skolmästerskap hund (lydnadsklass 1, agility, agility hopp)
16 april kl. 10-11 kommer Jan Gyllensten och har hundträning med åk 2
22 april kl. 10 Öppet hus på Gångvad med kosläpp
9 maj friluftsdag åk 1

Hund och häst: projektarbetsredovisningar vecka 15
Häst: Onsdagen 11/4 från klockan 12.00.
Hund: Torsdagen 12/4 från klockan 13.00.

Jord: projektarbetsredovisningar vecka 17
Onsdag 25/4, från klockan 8.30.

Samma inlämningstider/deadlines gäller dock för alla klasser!
/Christian och Ann-Sofie

Read Full Post »

Vecka 12

21/3 ons
Hela dagen    Fem elever med lärare åker till Polen, LF, NC
Hela dagen    Klövverkning på Gångvad
Fm.                Frånskiljning av hjortar
10:00             Skolkonferens

22/3 tors 
Hela dagen    Fem elever med lärare åker till Polen

23/3 fre
Hela dagen    Fem elever med lärare åker till Polen

25/3 sön 
Islandshästens dag i Helsingborg, vi finns där med monter

Matsedel:
Måndag: Pasta Carbonara
Tisdag: Stekt fiskfriletter/ sill, potatismos
Onsdag: Köttbullar, sås, kokt potatis
Torsdag: Oxköttssoppa, smörgås
Fredag: Kyckingwook med nudlar

Kommande händelser:
28 mars Kurs Heta arbeten åk 3 jord
2-9 april Påsklov 11 april Skolmästerskap hund (lydnadsklass 1, agility, agility hopp)
5 april kl. 17 Parelli Natural Horsemanship med Karin Pettersson på Gångvad
22 april Öppet hus på Gångvad med Kosläpp kl. 10
9 maj friluftsdag åk 1

Hund och häst: projektarbetsredovisningar vecka 15
Häst: Onsdagen 11/4 från klockan 12.00.
Hund: Torsdagen 12/4 från klockan 13.00.

Jord: projektarbetsredovisningar vecka 17
Onsdag 25/4, från klockan 8.30.

Samma inlämningstider/deadlines gäller dock för alla klasser!
/Christian och Ann-Sofie

Read Full Post »

Vecka 11

13/3 tis
Hela dagen    Grönt kort för delar av åk 3 jord, i aulan
8:15 Enkät Levnadsvanor åk 2
avresa lunch  Åk 3 hund åker till Kolmården
Innebandyturnering Bollerup

14/3 ons
Hela dagen    Åk 3 hund åker till Kolmården

15/3 tors
Hela dagen    Åk 3 hund åker till Kolmården

17/3 lör
14:00-16:00   Parelli Natural Horsemanship med Karin Pettersson på Gångvad

Matsedel:
Måndag: Skinkfrestelse
Tisdag: Fiskburgare, kokt ris, tomatsalsa
Onsdag: Köttfärslåda, sås, kokt potatis
Torsdag: Tomatsoppa med pasta, smörgås
Fredag: Hel stekt kottlettrad, sås, kokt potatis

Kommande händelser:
21 mars klövverkning på Gångvad
Vecka 12 åker fem elever med lärare till Polen
25 mars Islandshästens dag i Helsingborg, vi finns där med monter
28 mars Kurs Heta arbeten åk 3 jord
2-9 april Påsklov
11 april Skolmästerskap hund (lydnadsklass 1, agility, agility hopp)
9 maj friluftsdag åk 1

Hund och häst: projektarbetsredovisningar vecka 15
Häst: Onsdagen 11/4 från klockan 12.00.
Hund: Torsdagen 12/4 från klockan 13.00.

Jord: projektarbetsredovisningar vecka 17
Onsdag 25/4, från klockan 8.30.

Samma inlämningstider/deadlines gäller dock för alla klasser!
/Christian och Ann-Sofie

Read Full Post »

Vecka 10

Specialveckor v 9 och 10.

Matsedel:
Måndag: Pytt i panna, ketchup och rödbetor
Tisdag: Stekt spätta med remouladesås, kokt potatis
Onsdag: Korv Stroganoff, ris
Torsdag: Rotfruktssoppa, smörgås
Fredag: Köttfärssås, spagetti

Kommande händelser:
13 mars innebandyturnering Bollerup
Vecka 11 åker åk 3 hund till Kolmården
13 mars Grönt kort för delar av åk 3 jord
Vecka 12 åker fem elever med lärare till Polen
28 mars Kurs Heta arbeten åk 3 jord
2-9 april Påsklov
11 april Skolmästerskap hund (lydnadsklass 1, agility, agility hopp)

Hund och häst: projektarbetsredovisningar vecka 15
Häst: Onsdagen 11/4 från klockan 12.00.
Hund: Torsdagen 12/4 från klockan 13.00.

Jord: projektarbetsredovisningar vecka 17
Onsdag 25/4, från klockan 8.30.

Samma inlämningstider/deadlines gäller dock för alla klasser!
/Christian och Ann-Sofie

Read Full Post »

Specialveckor v 9 och 10.

Åk 1 tema – sal H1 och H2 Schema
Åk 2 och 3
Truck- och hjullastare – Gröna hallen, Per Nisse Schema
Fritidens aktiviteter – A8, Pernilla
 – Träffas i sal A8 kl. 10 mån 27 feb. Ni kommer behöva under veckan: Sportkläder (helst även långa byxor), badkläder.
Energiomvandling – Stödsalen, Anders P
– Träffas i stödsalen i aulabyggnaden kl. 10:20 mån 27 feb. Ni kommer behöva varma kläder och bra skor under veckan. Mer info finns på PingPong
Hästskötarexamen – Gångvad, Tess, Lollo, Sussie Schema
Jägarexamen – A7, Kicke Schema
Matsedel:
Måndag: Ugnsgratinerad falukorv, potatismos
Tisdag: Sprödbakad sej med kall sås, kokt potatis
Onsdag: Köttbullar, sås kokt potatis
Torsdag: Gulaschsoppa, smörgås
Fredag: Fransk pastagratäng med kyckling

Kommande händelser:
13 mars innebandyturnering Bollerup
Vecka 11 åker åk 3 hund till Kolmården
13 mars Grönt kort för delar av åk 3 jord
Vecka 12 åker fem elever med lärare till Polen
28 mars Kurs Heta arbeten åk 3 jord
2-9 april Påsklov
11 april Skolmästerskap hund (lydnadsklass 1, agility, agility hopp)

Hund och häst: projektarbetsredovisningar vecka 15
Häst: Onsdagen 11/4 från klockan 12.00.
Hund: Torsdagen 12/4 från klockan 13.00.

Jord: projektarbetsredovisningar vecka 17
Onsdag 25/4, från klockan 8.30.

Samma inlämningstider/deadlines gäller dock för alla klasser!
/Christian och Ann-Sofie

Read Full Post »

Vecka 7

APU    NBJ11 ute på jordbruket på tisdagar

14/2 tis  
12:00             NP4 har bjudit hit sina praktikvärdar för möte
10:00             Möte med studentgruppen, expeditionen

Matsedel:
Måndag: Kryddstark korvgryta, ris
Tisdag: Stekta fiskfriletter med kall sås, kokt potatis
Onsdag: Färsbiff, sås, kokt potatis
Torsdag: Kycklingsoppa med nudlar, smörgås
Fredag: Pastagratäng med ost och skinka

Kommande händelser:
20-24 feb Sportlov
13 mars innebandyturnering Bollerup
Vecka 11 åker åk 3 hund till Kolmården
Vecka 12 åker fem elever med lärare till Polen
2-9 april Påsklov
11 april Skolmästerskap hund (lydnadsklass 1, agility, agility hopp)

Hund och häst: projektarbetsredovisningar vecka 15
Häst: Onsdagen 11/4 från klockan 12.00.
Hund: Torsdagen 12/4 från klockan 13.00.

Jord: projektarbetsredovisningar vecka 17
Onsdag 25/4, från klockan 8.30.

Samma inlämningstider/deadlines gäller dock för alla klasser!
/Christian och Ann-Sofie

Read Full Post »

« Newer Posts - Older Posts »

%d bloggare gillar detta: